ZAREJESTRUJ SIĘ​

KURS: TERAPIA DNA MIEDNICY

Najbliższe terminy kursu:
3-5.04.2024
18-20.11.2024

O KURSIE

Program szkolenia powstał na bazie ponad 40-letniego już, polskiego systemu Terapii Manualnej Rakowskiego oraz nowoczesnych badań i doświadczeń. Kurs jest dedykowany osobom chcącym pracować z kobietami i/lub mężczyznami z dolegliwościami miednicy mniejszej i krocza, oraz z kobietami w ciąży, po przebytej ciąży lub planującymi ciążę. Zapraszamy fizjoterapeutów, położne oraz lekarzy, szczególnie proktologów, ginekologów oraz urologów.

Jest to jedyny kurs na rynku przygotowujący do tak szerokiej diagnostyki oraz terapii patologicznej aktywności struktur dna miednicy. Podczas szkolenia nauczysz się praktycznie badać i poddawać terapii takie struktury jak:

 

 • więzadło krzyżowo-guzowe
 • wyrostek sierpowaty
 • okostna powierzchni przyśrodkowej guza kulszowego
 • okostna kolca kulszowego
 • m. gruszkowaty
 • m. guziczny i więzadło krzyżowo-kolcowe
 • powierzchnia miedniczna kości krzyżowej
 • okostna gałęzi dolnej kości łonowej
 • okostna gałęzi kulszowej
 • środek ścięgnisty krocza
 • mięsień dźwigacz odbytu
 • mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu.

Odkryj Skuteczną Terapię Dna Miednicy: Zobacz Program Naszego Specjalistycznego Kursu!

Mnogość struktur poddawanych terapii z dostępu per rectum oraz metodyka pracy jest charakterystyczna tylko dla metody Rakowskiego. Już teraz możesz zapisać się na szkolenie i nauczyć się jej krok po kroku

Więcej o Kursie Dna Miednicy

Co zyskujesz?

Uczestnictwo w naszym programie kursu podstawowego TMR zapewnia nie tylko gruntowną wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umożliwia zdobycie praktycznych, skutecznych i bezpiecznych umiejętności w diagnozowaniu oraz efektywnym leczeniu manualnym zaburzeń funkcjonalnych i ich skutków.

Zapoznasz się z etiopatogenezą dolegliwości w rejonie dna miednicy.

Poznasz techniki badawcze i zabiegowe stosowane w dysfunkcjach struktur dna miednicy.

Zdobędziesz praktyczne umiejętności z zakresu stosowania technik badawczych i zabiegowych odnoszących się do konkretnych struktur omawianego rejonu.

Poznasz charakterystykę objawową tkanek generujących dolegliwości w obrębie struktur dna miednicy. To oznacza, że nauczysz się precyzyjnie identyfikować źródła dolegliwości w tkankach.

Poznasz możliwe typy zaburzeń sprawności mięśni dna miednicy (nadmierne napięcie, obniżone napięcie, koordynacja paradoksalna)

Poznasz zasady i techniki reedukacji mięśni dna miednicy.

Poznasz techniki wspomagające reedukację mięśni dna miednicy w różnych typach zaburzeń sprawności.

Dowiesz się jak nauczyć pacjenta samodzielnego stosowania autoterapii w dysfunkcjach dna miednicy w różnych typach zaburzeń. Nauczysz się jak dobierać parametry ćwiczeń w zależności od wyniku Twojego badania pod względem ilości powtórzeń, siły, rodzaju skurczu, pozycji wykonywania.

Poznasz związki przyczynowo skutkowe z innymi strukturami narządu ruchu, na przykład strukturami rejonu żuchwowo-gnykowo-czaszkowego

Nauczysz się wykorzystywać te związki w terapii dna miednicy. Dowiesz się jak kompetentnie edukować swoich pacjentów.

Zdobędziesz umiejętność rozpoznawania reakcji tkankowych na wzorce reagowania na stres strukturami dna miednicy. Dowiesz się jak kompetentnie edukować swoich pacjentów.

Wszystkie omawiane wyżej zagadnienia odnosić się będą zarówno do zaburzeń omawianego systemu u kobiety jak i u mężczyzny.

Ponadto nauczysz się pracy z kobietami w ciąży, połogu, po ciąży oraz przygotowującymi się do zajścia w ciążę i porodu.

Poznasz techniki wykonania zabiegu per rectum, wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania, oraz nauczysz się jak przygotować do niego swojego pacjenta. Dowiesz się też jak ocenić aktywność mięśni dna miednicy z rozróżnieniem na zwieracz i dźwigacz odbytu, oraz otrzymasz protokoły odtwarzania ich prawidłowej funkcji dla specyficznych rodzajów zaburzeń.

KURS TERAPIA ZABURZEŃ CZYNNOŚCI STRUKTUR DNA MIEDNICY

Co otrzymujesz w ramach kursu:

Kurs jest jednomodułowy, trwa 3 dni

Obszerna część kształcenia praktycznego

Możliwość uzyskania dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych -

Zobacz szczegóły

27 godzin edukacyjnych

Koszt kursu wynosi
2950 zł brutto Przyjazne finansowanie

Zobacz szczegóły

Terminy Kursów:

3-5.04.2024

18-20.11.2024

Kurs organizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Terapii Manualnej Holistycznej oraz Katedry Higieny i Epidemiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po ukończeniu kursu Uczestnicy otrzymują

20 punktów edukacyjnych.

Program kursu

Kto może być uczestnikiem?

W kursie uczestniczyć mogą:

Prowadzący kurs

Fizjoterapeuta, terapeuta manualny i terapeuta uroginekologiczny.

W 2020 roku otrzymała tytuł doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Szkoleniowiec – nauczyciel Terapii Manualnej Rakowskiego. Wykładowca na Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Prelegent i aktywny uczestnik konferencji naukowych i szkoleniowych. Na co dzień praktyk i autor publikacji naukowych.

dr n. o zdr. Bogumiła Dampc

Co mówią nasi absolwenci ?

"W mojej ocenie najlepsze szkolenie przygotowujące do badania i terapii per rectum. Zdecydowanie kurs godny polecenia, poszerza horyzonty, uczy myślenia holistycznego, a także szukania przyczyn w sferze emocjonalnej. To bardzo cenne."
Katarzyna
"Dużo informacji, wyjaśnienie anatomiczno-funkcjonalne zaburzeń funkcji dna miednicy jest na wysokim poziomie. Bardzo cenne źródło wiedzy praktycznej z zakresu badania i terapii per rectum, w porównaniu do innych kursów dostępnych na rynku. Dokładne lokalizowanie struktur mięśni dna miednicy. Wisienka na torcie to świetni, pozytywni prowadzący. Rzetelne podejście i odpowiadanie na wszystkie zadane pytania. Wiedza i informacje, które pozyskałam będę mogła wykorzystać w codziennej pracy z pacjentem. Dziękuję!"
Anna
"Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w tym kursie. Jako położna bardzo wzbogaciłam swój warsztat pracy o sposób myślenia oraz narzędzia, których nie ma nigdzie indziej. Dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem"
Magdalena

Gdzie odbywa się kurs?

Zajęcia odbywają się w siedzibie Instytutu Rakowskiego, w budynku Centrum Terapii Manualnej w Sierosławiu. Zajęcia prowadzone są na dwóch salach: sali wykładowej (120 m2) i sali do warsztatów i ćwiczeń (70m2). Uczestnikom udostępniamy szatniezaplecze sanitarne oraz ogólnodostępny hol z bufetem kawowym.

Zapisz się już teraz!

Liczba miejsc ograniczona

Zadzwoń:
780 632 808

Sierosław koło Poznania,

ul. Leśna 1 62-080 Tarnowo Podgórne